Mice Nedir? Nasıl Hizmet Sağlanır? - Ada Etkinlik Ajansı

Mice Nedir? Nasıl Hizmet Sağlanır?Ülkemizde daha çok kongre turizmi olarak bilinen Mice, “Meeting, Incentives, Conferences, Exhibitions” kelimelerinin baş harflerinden elde edilmiş bir terim. Mice sektörünün hedef kitlesini kurumsal müşteriler ile beyaz yakalı çalışanlar oluşturuyor. Toplantı ya da kongre organizasyonlarında; ulaşımdan konaklamaya, dijital hizmetlerden yazılım tarafına, sahne düzeninden ses sistemine kadar tüm hizmetleri kapsıyor. Mice şirketleri ise tüm bu aşamalardan sorumlu olarak görev üstleniyorlar.


Ülkemizde daha çok kongre turizmi olarak bilinen Mice, “Meeting, Incentives, Conferences, Exhibitions” kelimelerinin baş harflerinden elde edilmiş bir terim. Mice sektörünün hedef kitlesini kurumsal müşteriler ile beyaz yakalı çalışanlar oluşturuyor. Toplantı ya da kongre organizasyonlarında; ulaşımdan konaklamaya, dijital hizmetlerden yazılım tarafına, sahne düzeninden ses sistemine kadar tüm hizmetleri kapsıyor. Mice şirketleri ise tüm bu aşamalardan sorumlu olarak görev üstleniyorlar.

MICE NEDİR?

Açılımında Meetings, Incentives, Conferences, Exhibitions kelimelerine ulaştığımız MICE, ülkemizde daha çok kongre turizmi olarak biliniyor. Kurumsal ölçekteki müşterileri ve onların beyaz yakalı çalışanlarını hedef kitlesine oturtan MICE sektörü, toplantı veya kongreye ait ulaşımdan konaklamaya, sahne düzeninden ses sistemlerine ve elbette dijital hizmetler ve yazılım ayağına kadar onlarca hizmeti bünyesinde barındırabiliyor. MICE sektöründe hizmet veren şirketler ise tüm bu hizmetlerin odak noktasında organizasyonun tüm aşamalarından sorumlu olarak belkemiğini oluşturuyor.

Dijital Süreçler

Mice firmaları, organizasyonla alakalı tüm süreçlerden sorumludur ve organizasyonun belkemiğidir. Buna tüm dijital süreçler de dahil. Tüm bunların yanı sıra, organizasyon takibi için canlı yayınlar, tercümanlık hizmetleri gibi hizmetler de bu dijital süreçlerin içerisinde yer alıyor. Kimi durumlarda etkinliğe özel uygulamalar da geliştiriliyor. Bu da yine Mice firmalarının sorumluluğunda hayata geçiriliyor.

Mice organizasyonlarında çok fazla hizmeti bir araya getirmek gerekiyor. Bunun yanında yüksek katılımcı sayısını da doğru yönetmek oldukça önemli bir unsur. Mice sektöründe hizmet veren şirketler; çok katmanlı bir görev listesi hazırlıyorlar ve bunu yaparken de her misafire gereken ilgiliyi göstermekten de geri kalmıyorlar.

MICE ve YAZILIM TEKNOLOJİLERİ

Mice operasyonlarında birden çok hizmetin biraraya getirilmesi gerekliliğinin yanında yüksek misafir / katılımcı sayısının da doğru yönetilmesini gerektiriyor. Tedarikçiler, alt üstleniciler, organizasyon planlaması çok katmanlı görev listelerini doldururken, bir yandan da her bir misafire gösterilmesi gereken özel ilgi, MICE sektöründe özveriyle çalışan şirketlerin iş akışlarını karmaşıklaştırabiliyor.

Yorumlar

Yorum Yap